CP00024K700JB14
Mfr.Part #
CP00024K700JB14
Description
RES 4.7K OHM 2W 5% AXIAL
Composition :
Metal Oxide Film
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Diameter :
0.6 mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
2W
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
2W
Mount :
Through Hole
2
Construction :
RECTANGULAR
1 (Unlimited)
Height :
6.35mm
Resistance :
4.7kOhm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CP00024K700JB14
Vishay / Dale CP00024K700JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Metal Oxide Film,