CP0002300R0JB14
Mfr.Part #
CP0002300R0JB14
Description
RES 300 OHM 2W 5% AXIAL
Height :
6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Published :
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Lead Diameter :
0.813 mm
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-65°C
No
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Rated Temperature :
40°C
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Fireproof
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Resistance :
300Ohm
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
CP0002300R0JB14
Vishay / Dale CP0002300R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, Metal Oxide, Wirewound,