CP00022R700KB14
Mfr.Part #
CP00022R700KB14
Description
RES 2.7 OHM 2W 10% AXIAL
Flame Proof, Safety
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±10%
Composition :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Lead Diameter :
0.813 mm
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
2W
Height :
6.35mm
Resistance :
2.7Ohm
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CP00022R700KB14
Vishay / Dale CP00022R700KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, Wirewound,