CP00022R200JB143
Mfr.Part #
CP00022R200JB143
Description
RES 2.2 OHM 2W 5% AXIAL
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Bulk
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.813 mm
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.2Ohm
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
CP00022R200JB143
Vishay / Dale CP00022R200JB143
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, Wirewound,