CP0002200R0JE14
Mfr.Part #
CP0002200R0JE14
Description
RES 200 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Rated Temperature :
40°C
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Lead Diameter :
0.813 mm
Resistance :
200Ohm
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Construction :
Fireproof
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CP0002200R0JE14
Vishay / Dale CP0002200R0JE14
FIXED RESISTOR, 200Ohm,