CP0002200R0JB14
Mfr.Part #
CP0002200R0JB14
Description
RES 200 OHM 2W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
No
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Published :
Rated Temperature :
40°C
Construction :
Fireproof
Number of Terminations :
2
Height :
6.35mm
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Resistance :
200Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
CP0002200R0JB14
Vishay / Dale CP0002200R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, Metal Oxide, Wirewound,