CMS01P10T-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMS01P10T-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 100V 1.2A SOT23
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Standard Frequency :
4.096 MHz
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
513 pF @ 15 V
Product Status :
Obsolete
Series :
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.2A (Ta)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Package :
HC-49/US
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
CMS01
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
9.3 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
650mOhm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max) :
1W (Ta)
Mounting :
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Pin Count :
2
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
FET Type :
P-Channel
Datasheets
CMS01P10T-HF
Comchip Technology CMS01P10T-HF
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel 650mOhm @ 1A, 10V ±20V 513 pF @ 15 V 9.3 nC @ 10 V 100 V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
CMS01P10T-HF Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 513 pF @ 15 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 100 V is required between drain and source (Vdss).
CMS01P10T-HF Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)