CMD-HHLR-315-MD
Mfr.Part #
CMD-HHLR-315-MD
Manufacturer
Linx Technologies
Description
XMITTER HANDHELD 315MHZ 8 BUTTON
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
Max Operating Temperature :
85°C
Data Rate :
1.2 kbps
Applications :
General Remote Control, Garage Opener, RKE
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
Operating Supply Voltage :
3V
Frequency :
315MHz
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Function :
Transmitter
Interface :
Handheld, 8 Button
Packaging :
Bulk
Feature :
8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance
Datasheets
CMD-HHLR-315-MD
Linx Technologies CMD-HHLR-315-MD
315MHz Handheld, 8 Button ASK, OOK 3V
CMD-HHLR-315-MD Overview
Packaging method Bulk is provided.When the voltage for 2.1V~3.6V is provided, improved efficiency can be achieved.There are General Remote Control, Garage Opener, RKE applications available for the wireless RF transmitter.In order to ensure RF Transmitter operation, a maximum operating temperature of 85°C°C must be set.It maintains its reliability at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.In order to maximi3Ve efficiency, the supply voltage of wireless RF transmitter should be set to 3V.
CMD-HHLR-315-MD Features
Minimum of -40°C°C