CMD-HHCP-433-MD
Mfr.Part #
CMD-HHCP-433-MD
Manufacturer
Linx Technologies
Description
XMITTER HANDHELD 433MHZ 8 BUTTON
Stock
86
In Stock :
86
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
Function :
Transmitter
Data Rate :
1.2 kbps
Max Operating Temperature :
85°C
Frequency :
433MHz
Interface :
Handheld, 8 Button
Published :
2013
Operating Supply Voltage :
3V
Applications :
General Remote Control, Garage Opener, RKE
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
Feature :
8 Buttons, 750 ft. Operating Distance
Packaging :
Bulk
Datasheets
CMD-HHCP-433-MD
Linx Technologies CMD-HHCP-433-MD
433MHz Handheld, 8 Button ASK, OOK 3V
CMD-HHCP-433-MD Overview
Packaging way Bulk is provided.The voltage supplied to 2.1V~3.6V can improve efficiency.It has General Remote Control, Garage Opener, RKE applications.RF Transmitter operation can be achieved with a maximum operating temperature of 85°C°C.It operates at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius in order to ensure reliability.A 3V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency.
CMD-HHCP-433-MD Features
Minimum of -40°C°C