CM1AF-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM1AF-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Relay Action :
Momentary
Length :
20mm
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Termination Style :
Plug In
Mount :
Plug-In, Socketable
Coil Resistance :
96Ohm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Depth :
15mm
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Current :
125mA
Release Time :
10 ms
Coil Type :
Non Latching
Pbfree Code :
yes
Power Consumption :
1.5W
ECCN Code :
EAR99
Operate Time :
10ms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Physical Dimension :
20mm x 15mm x 22mm
Sealing :
EPOXY RESIN SEALED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Sealed - Flux Protection
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Height :
22mm
Coil Power :
1500mW
Published :
Weight :
20g
Contact Rating (Current) :
35A
Contact/Output Supply Type :
DC
Number of Pins :
4
Termination :
PLUG
Packaging :
Bulk
Coil/Input Supply Type :
DC
Must Operate Voltage :
7VDC
Must Release Voltage :
1.2VDC
Throw Configuration :
SPST
Relay Type :
Automotive
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Socketable
Series :
CM
Switching Voltage :
14VDC - Nom