CM1A-P-24V
Mfr.Part #
CM1A-P-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
CM RELAY
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Coil Resistance :
320ohm
Sealing :
EPOXY RESIN SEALED
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
PC Pin
Power Consumption :
1.8W
Surface Mount :
No
Coil/Input Supply Type :
DC
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Physical Dimension :
20mm x 15mm x 23mm
Throw Configuration :
SPST
Published :
Series :
CM
Coil Type :
Non Latching
Body Length or Diameter :
20mm
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Coil Power :
1800mW
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Coil Voltage :
24VDC
Body Breadth :
15 mm
Operate Time :
10ms
Contact (DC) Max Rating R Load :
8A@28VDC
Must Release Voltage :
2.4VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Voltage(DC)-Max :
28V
Coil Current :
75mA
Feature :
Sealed - Fully
Contact Rating (Current) :
15A
Must Operate Voltage :
14VDC
Contact/Output Supply Type :
DC
Body Height :
23mm