CLS-RO11A12250G
Mfr.Part #
CLS-RO11A12250G
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
SWITCH ROCKER SPST 30A 12V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
yes
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Type :
LED
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Quick Connect
Illumination Type, Color :
LED, Green
Series :
CLS
Color - Actuator/Cap :
Black
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
30A DC
Voltage - Rated DC :
12V
Mount :
Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Current Rating :
30A
Body Height :
19mm
Actuator Type :
Oval - Illuminated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Breadth :
19.5 mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@12VDC
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.20mm Dia
Packaging :
Bulk
Orientation :
Vertical
Body Length or Diameter :
30.5mm