CLS-RC11A125191Y
Mfr.Part #
CLS-RC11A125191Y
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount, Threaded Body with Nut
Circuit :
SPST
Actuator Type :
Round - Illuminated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Termination :
Quick Connect
HTS Code :
Switch Function :
On-Off
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Current Rating (Amps) :
10A AC
Mount :
Panel
Body Height :
14.5mm
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Current Rating :
10A
Published :
Pbfree Code :
yes
Color - Actuator/Cap :
Black
Actuator Marking :
No Marking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
Vertical
Lead Free :
Contains Lead
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@125VAC
ECCN Code :
EAR99
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 20.20mm Dia
Illumination Type :
LED
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
125V