CL240D10H
Mfr.Part #
CL240D10H
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Voltage - Input :
3V~32VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Screw Terminal
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Output Type :
AC, Zero Cross
Voltage - Load :
24V~280V
Package / Case :
Hockey Puck
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Load Current :
10A
Series :
CL
Datasheets
CL240D10H
Sensata Technologies – Crydom CL240D10H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V