CL240A05R
Mfr.Part #
CL240A05R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 5A 24-280V
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Output Voltage :
24-280 VAC
Reach Compliance Code :
Compliant
Crydom
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
ECCN Code :
EAR99
Input Signal :
90-250 VAC
Input Polarity :
AC
Nominal Output Voltage :
12 VAC, 24 VAC, 48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC
Mounting :
Panel
Current Rating :
5 A
Termination :
Screw Terminal
Datasheets
CL240A05R
Sensata Technologies – Crydom CL240A05R
CL240A05R datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V