CI1502S0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CI1502S0000
Manufacturer
CviLux
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.50MM
Manufacturer :
CviLux
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Positions :
2
Base Product Number :
CI1502S00
Pitch :
0.059 (1.50mm)
Size / Dimension :
Round - 0.413 Dia x 0.299 H (10.50mm x 7.60mm)
Resistance :
1 MOhms
Color :
Natural
Note :
Contacts Not Included
Tolerance :
±10%
Row Spacing :
Resistive Material :
Cermet
Adjustment Type :
Back Side Adjustment
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Turns :
1
Package :
Bag
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Features :
Fastening Type :
Friction Lock
Termination Style :
PC Pins
Product Status :
Active
Series :
RJ-6
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Contact Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Datasheets
CI1502S0000
CviLux CI1502S0000
RJ-6 Series 1-Row Receptacle Bulk Through Hole 2-Position
CI1502S0000 Overview
CI1502S0000 Features
RJ-6 series
CI1502S0000 Applications
There are a lot of Cvilux
CI1502S0000 Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM