CHV2225N2K0104KXT
Mfr.Part #
CHV2225N2K0104KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 2KV X7R 2225
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.118 (3.00mm)
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Capacitance :
0.1 µF
Series :
CHV
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Size / Dimension :
0.224 L x 0.250 W (5.70mm x 6.35mm)
Tolerance :
±10%
Features :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Datasheets
CHV2225N2K0104KXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV2225N2K0104KXT
CHV 0.1 µF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224 L x 0.250 W (5.70mm x 6.35mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
CHV2225N2K0104KXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224 L x 0.250 W (5.70mm x 6.35mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CHV2225N2K0104KXT Features
a size/dimension of 0.224 L x 0.250 W (5.70mm x 6.35mm)