CHV2010-FX-2203EST
Mfr.Part #
CHV2010-FX-2203EST
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RESHV ST 2010 220K 1% 0.5W TCR10
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Application :
High Voltage
Tolerance :
±1%
Bourns
Qualification :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Height :
0.6 mm
Resistance :
220 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
2.5 mm
Composition :
Thick Film
Resistance Tolerance :
± 1%
Product Length :
5 mm
Product Width :
2.5 mm
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Voltage Rating :
2 kV
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Series :
CHV-ST
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Power Rating :
500 mW
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
5 mm
Brand :
Bourns
Resistor Type :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Technology :
Thick Film
Product :
Thick Film Resistors SMD
Bourns, Inc. CHV2010-FX-2203EST
High Voltage CHV-ST Series, Thick Film, 220 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C