CHV2220N3K0332KXT
Mfr.Part #
CHV2220N3K0332KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 3300PF 3KV X7R 2220
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Capacitance :
3300 pF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Lead Style :
Series :
CHV
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.118 (3.00mm)
Failure Rate :
Datasheets
CHV2220N3K0332KXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV2220N3K0332KXT
CHV 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224L x 0.197W 5.70mm x 5.00mm X7R ±10% 3300pF