CHV0805N500471KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHV0805N500471KXT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 500V X7R 0805
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
500V
Series :
CHV
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
470 pF
Features :
High Voltage
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Datasheets
CHV0805N500471KXT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. CHV0805N500471KXT
CHV 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm X7R ±10% 470pF