CHV0603-FX-1004ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHV0603-FX-1004ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESHIGHVOLTAGE 0603 910K 1% 100M
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Bourns
Subcategory :
Resistors
Series :
CHV
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Brand :
Bourns
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
1 MOhms
Features :
High Voltage
Failure Rate :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Ratings :
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Bourns, Inc. CHV0603-FX-1004ELF
CHV Series, Thick Film, 1 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C