CHF3020CBF500L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHF3020CBF500L
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Flat Box, Terminator
Datasheet
Download
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 10W
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
RF Misc ICs and Modules
Depth :
7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Power-Max (CW) :
40dBm
Series :
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
10W
Termination :
Axial
Resistance :
50Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
VSWR-Max :
1.3
Lead/Base Style :
Tab
RF/Microwave Device Type :
RF/MICROWAVE TERMINATION
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Flat Box, Terminator
Frequency :
0Hz~2GHz
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
5%
Lead Free :
Lead Free
Length :
18.08mm
Base Part Number :
CHF3020
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Flange Mount
Composition :
Thick Film
Function :
Power Module
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Published :
Width :
5.08mm
Power Rating :
10W
Height :
3.7mm
Housing Material :
Aluminium
Datasheets
CHF3020CBF500L
Bourns, Inc. CHF3020CBF500L
Flange Mount Flat Box, Terminator Bulk Power Module 0Hz~2GHz CHF3020 18.08mm
CHF3020CBF500L Overview
RF modulator operates based on the frequency of 0Hz~2GHz.With the enhanced Flat Box, Terminator package, this RF IC is excellent.This RF modulator is mounted in the Bulk package.You can place this RF modulator to any Flange Mount-type PCB or development board.It operates with the RF switch IC's maximal operating temperature of 150°C to ensure its reliability.It operates with the RF switch IC's minimal operating temperature of -55°C to ensure its reliability.
CHF3020CBF500L Features
Frequency of 0Hz~2GHz