CHD-38-30001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CHD-38-30001
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 277V
Manufacturer :
Product Category :
Time Delay Relays
Series :
CH
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Throw Configuration :
DPDT
Delay Time :
1 Sec ~ 10 Sec
Length :
61.1mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Function :
On-Delay
Body Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 277VAC
Contact Current Rating :
10A
Voltage - Rated AC :
277V
Body Height :
74.6mm
ELV :
Non-Compliant
Coil Current(DC)-Max :
0.125A
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Relay Type :
Mechanical Relay
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Max Current Rating :
10A
Coil Power :
3000mW
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Number of Pins :
8
Reference Standard :
CSA; UL
Lead Free :
Not Applicable
Contact Material :
Cadmium, Silver
Relay Action :
Momentary
Mount :
Socket
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Coil/Input Supply Type :
DC
Physical Dimension :
61.1mm x 45.2mm x 74.6mm
Published :
Termination :
PLUG
Max Operating Temperature :
55°C
Voltage - Supply :
24VDC
Coil Resistance :
192Ohm
Current Rating :
10A
Nominal Input Voltage (DC) :
24V
Adjustable Time Delay-Min :
1 s
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@277VAC
Power Rating :
3W
Min Operating Temperature :
-10°C
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Socketable
Approval Agency :
CSA, UL
Depth :
45.2mm