CH0402-500RGFT
Mfr.Part #
CH0402-500RGFT
Description
CH 0402 500U 2% F TR
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Silver, Tin
Depth :
600μm
Height :
500μm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
2%
Published :
Military Standard :
Not
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
37V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Composition :
Thin Film
Width :
600μm
Resistance :
500Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
50GHz
Power Rating :
50mW
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1mm
Datasheets
CH0402-500RGFT
Vishay / Sfernice CH0402-500RGFT
Thin Film, 500Ohm, 2%,