CH0402-100RFNT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CH0402-100RFNT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CH 0402 100U 1% N TR
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
37 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
Type :
High Frequency 50 GHz Thin Film Chip Resistor
Height :
0.5 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
RoHS :
Details
Features :
RF, High Frequency
Application :
High Frequency
Tolerance :
±1%
Product Type :
High Frequency/RF Resistors
Length :
1 mm
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Composition :
Thin Film
Product Category :
High Frequency/RF Resistors
Width :
0.6 mm
Vishay
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Series :
CH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
MouseReel
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Supplier Device Package :
Frequency :
50 GHz
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Datasheets
CH0402-100RFNT
Introducing Chip Resistor - Surface Mount Vishay / Sfernice CH0402-100RFNT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 155°C, Type:High Frequency 50 GHz Thin Film Chip Resistor, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, CH0402-100RFNT pinout, CH0402-100RFNT datasheet PDF, CH0402-100RFNT amp .Beyond Chip Resistor - Surface Mount Vishay / Sfernice CH0402-100RFNT ,we also offer RC0201FR-071KL, RC0201FR-07100KL, RC0201FR-074K7L, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sfernice CH0402-100RFNT
CH Series, Thin Film, 100 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 155°C