CFR-12JR-52-1M2
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-1M2
Description
RES 1.2M OHM 5% 1/6W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Lead Diameter :
0.45 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Carbon Film
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Resistance :
1.2mOhm
Datasheets
CFR-12JR-52-1M2
YAGEO CFR-12JR-52-1M2
FIXED RESISTOR, 1.2MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,