CFM40C150-DR
Mfr.Part #
CFM40C150-DR
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Stock
8
In Stock :
8
Series :
CFM40CXXX-DR (40W)
Voltage - Isolation :
4.242kV
Type :
Enclosed
Power (Watts) :
40W
Voltage - Output 1 :
15V
Current - Output (Max) :
2.67A
Feature :
Universal Input
Mounting Type :
DIN Rail
Factory Lead Time :
7 Weeks
Efficiency :
85%
Size / Dimension :
4.33Lx2.32W x 1.62 H 110.0mmx59.0mmx41.2mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, TUV
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating