CFM12JT910R
Mfr.Part #
CFM12JT910R
Description
RES 910 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
910Ohm
Power Rating :
500mW
Packing Method :
TR
Datasheets
CFM12JT910R
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT910R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 910Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,