CFM12JT3R00
Mfr.Part #
CFM12JT3R00
Description
RES 3 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.5024mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
20 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Power Rating :
500mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
3Ohms
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Datasheets
CFM12JT3R00
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT3R00
Axial, Through Hole 3Ohms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,