CFM12JT180K
Mfr.Part #
CFM12JT180K
Description
RES 180K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
180kOhm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Flame Retardant Coating, Safety
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CFM12JT180K
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT180K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 180kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,