CF1JT1K60
Mfr.Part #
CF1JT1K60
Description
RES 1.6K OHM 5% 1W AXIAL
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.177Diax0.433L 4.50mmx11.00mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Wire
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.6kOhm
Diameter :
4.5mm
e3
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
FIXED RESISTOR
Published :
Radiation Hardening :
Datasheets
CF1JT1K60
Stackpole Electronics, Inc. CF1JT1K60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, Carbon Film,