CF18JA2M40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF18JA2M40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.4M OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.067Diax0.130L 1.70mmx3.30mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
1.7mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Tin
Series :
CF
Radiation Hardening :
No
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
2.4MOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Composition :
Carbon Film
HTS Code :
Datasheets
CF18JA2M40
Stackpole Electronics, Inc. CF18JA2M40
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4MOhm, 0.125W 1/8W, Carbon Film,