CF1/4CT52R5R1J
Mfr.Part #
CF1/4CT52R5R1J
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Width :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
5%
No
Resistance Tolerance :
± 5%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Tolerance (+ or -) :
5%
Rad Hardened :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Diameter :
2.3 mm
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.240 L (2.30mm x 6.10mm)
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Length :
6.1 mm
Resistance :
5.1(ohm)
Details
Product Length :
6.1mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Resistance Value (Ohm) :
5.1
Voltage Rating :
300V
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Datasheets
CF1/4CT52R5R1J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/4CT52R5R1J
General Purpose, 5.1(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,