CF1/4CT52R434J
Mfr.Part #
CF1/4CT52R434J
Description
RES 430K OHM 5% 1/4W AXIAL
Not Formed
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Type :
Carbon Film
HTS Code :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Axial
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Tolerance :
5%
Military Standard :
Not Required
Voltage Rating (DC) :
250 V
Cylindrical
ECCN Code :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Resistance Value (Ohm) :
430K
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Lead Diameter :
0.6 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mount :
Through Hole
Height :
2.6 mm
Rated Temperature :
70 °C
Terminal Shape :
Wire
KOA Speer
Qualification :
AEC-Q200
Package Length :
6.1 mm
Termination :
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
yes
Resistance :
430000(ohm)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Voltage Rating :
300 V
Schedule B :
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
-1000 to 0(ppm/°C)
Tolerance (+ or -) :
5%
Working Voltage :
300 V
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.240 L (2.30mm x 6.10mm)
Conformal Coated
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Operating Temperature :
155 °C
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Max Voltage Rating (DC) :
300 V
Length :
6.1 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Diameter :
2.3 mm
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-1000 to 0
Terminal Finish :
Tin (Sn) - hot dipped
Product Depth (mm) :
Packing Method :
TR
Datasheets
CF1/4CT52R434J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/4CT52R434J
Through Hole FIXED RESISTOR, 430000(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,