CF1/4CT52R202J
Mfr.Part #
CF1/4CT52R202J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN (US) :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Product Weight (g) :
0.24
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Axial
Product Diameter (mm) :
2.3
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Pbfree Code :
yes
KOA Speer
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Diameter (mm) :
0.6
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Temperature :
70 °C
Termination Style :
Power Rating :
250 mW
Failure Rate :
Not Required
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Flame-Proof Support :
No
Supplier Device Package :
Termination Forming :
Not Formed
Package Length :
6.1 mm
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Features :
Product Status :
Active
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
5%
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Product Length :
6.1mm
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance Value (Ohm) :
2k
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Tolerance (+ or -) :
5%
Brand :
KOA Speer
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Surface Mount :
Base Product Number :
CF1/4
Diameter :
2.3 mm
Schedule B :
8533100070, 8533100070/8533100070/8533100070/8533100070/8533100070
Military Standard :
Not Required
Lead Diameter :
0.6 mm
RoHS :
Compliant
Power Rating (W) :
0.25 (1/4)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
HTS Code :
JESD-609 Code :
e2
Package Shape :
Cylindrical
Working Voltage :
300 V
Lead Length (mm) :
14
Product Type :
Carbon Film Resistors
Maximum Voltage Rating (V) :
300
Voltage Rating (DC) :
250 V
Lead Spacing (nom) :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Max Operating Temperature :
155 °C
Qualification :
HTS :
Length :
6.1 mm
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Style :
Conformal Coated
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Package / Case :
Height :
2.6 mm
Number of Terminals :
2
Product Width :
Mounting :
Through Hole
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Resistance :
2000(ohm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
6.1
Voltage Rating :
300 V
Max Voltage Rating (DC) :
300 V
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Series :
CF
Resistance Tolerance :
± 5%
Type :
Carbon Film
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.240 L (2.30mm x 6.10mm)
Datasheets
CF1/4CT52R202J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/4CT52R202J
Through Hole General Purpose, 2000(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,