CF1/4CT52R123J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF1/4CT52R123J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Brand :
KOA Speer
Subcategory :
Resistors
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminals :
2
Base Product Number :
CF1/4
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.240 L (2.30mm x 6.10mm)
Product Length (mm) :
6.1
Product Length :
6.1mm
Package Shape :
Cylindrical
KOA Speer
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Type :
Carbon Film
Supplier Device Package :
Qualification :
Mounting :
Through Hole
Termination Style :
Resistance Value (Ohm) :
12k
Height - Seated (Max) :
Product Weight (g) :
0.24
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Width :
Power Rating :
250mW
Flame-Proof Support :
No
Packaging :
Tape and Reel
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Maximum Voltage Rating (V) :
300
Power Rating (W) :
Termination Forming :
Not Formed
Military Standard :
Not Required
Length :
6.1 mm
Diameter :
2.3 mm
Features :
Lead Spacing (nom) :
ECCN (US) :
EAR99
Product Diameter (mm) :
2.3
Voltage Rating :
300V
HTS :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Failure Rate :
Not Required
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
12000(ohm)
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Composition :
Carbon Film
Series :
CF
Lead Diameter (mm) :
0.6
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Product Type :
Carbon Film Resistors
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Tolerance :
5%
Lead Length (mm) :
14
Lead Diameter :
0.6 mm
Case Style :
Conformal Coated
Tolerance (+ or -) :
5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
CF1/4CT52R123J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/4CT52R123J
General Purpose, 12000(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,