CF1/2CT52R820J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF1/2CT52R820J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 82 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Diameter (mm) :
3
Product Type :
Carbon Film Resistors
Power Rating :
500 mW
Max Operating Temperature :
155 °C
Mounting :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Shape :
Cylindrical
Termination Style :
Axial
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Military Standard :
Not
Maximum Voltage Rating (V) :
400
Mounting Style :
PCB Mount
Case Style :
Conformal Coated
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Flame-Proof Support :
No
Resistance :
82 Ω
Length :
8.5 mm
KOA Speer
Features :
Resistance Value (Ohm) :
82
Mount :
Through Hole
Power Rating (W) :
Composition :
Carbon Film
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Packaging :
Tape and Reel
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
HTS :
Diameter :
3 mm
Termination :
Axial
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Min Operating Temperature :
-55 °C
Brand :
KOA Speer
Tolerance :
5%
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Lead Length (mm) :
20
Lead Diameter (mm) :
0.7
ECCN (US) :
EAR99
Termination Forming :
Not Formed
Number of Terminals :
2
Series :
CF
Type :
Standard
Product Length (mm) :
8.5
Voltage Rating :
400 V
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
RoHS :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
CF1/2CT52R820J
KOA Speer Electronics, Inc. CF1/2CT52R820J
Through Hole 82 Ω, Carbon Film,