CF07101D0R0-NH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CF07101D0R0-NH
Manufacturer
CviLux
Description
CF07 SERIES 1.00MM(.039") ZIF SI
Manufacturer :
CviLux
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Series :
CF07
Mating Cycles :
Contact Finish :
Tin
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Contact Finish Thickness :
Termination :
Solder
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Locking Feature :
Slide Lock
Voltage Rating :
100V
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Actuator Color :
Black
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Current Rating (Amps) :
1A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Height Above Board :
0.102 (2.60mm)
Actuator Material :
Thermoplastic, Halogen Free
Housing Material :
Thermoplastic, Halogen Free
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Housing Color :
Natural
Cable End Type :
Straight, Tapered
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
0.039 (1.00mm)