CD90ZU2GA222MYNKA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD90ZU2GA222MYNKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Z5U RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Series :
CD
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Thickness :
7mm
Multilayer :
No
Capacitance :
2200pF
Applications :
Safety
Voltage - Rated AC :
400V
Published :
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
440VAC
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Pitch :
10mm
Feature :
High Voltage
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Temperature Coefficient :
Z5U
Diameter :
9.5mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm