CD412099C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD412099C
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE DUAL
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Current-Max :
100A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Published :
2015
Case Connection :
Isolated
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2000V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
UPPER
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
POW-R-BLOK™ Module
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Reverse Current-Max :
12000μA
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2600A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
12mA @ 2000V
Number of Terminations :
3
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.65V @ 330A
Current - Average Rectified (Io) :
100A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Application :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Datasheets
CD412099C
Powerex, Inc. CD412099C
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 2-Element POW-R-BLOK™ Module Chassis Mount
CD412099C Overview
You should use a forward voltage monitoring system and never allow the forward voltage to exceed 12000μA.The maximum output voltage can be set to 100A.
CD412099C Features
a forward voltage of 12000μA
a forward voltage of 12000μA
a maximum output voltage of 100A
CD412099C Applications
There are a lot of Powerex Inc.
CD412099C applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23