CBR05C101JAGAC
Mfr.Part #
CBR05C101JAGAC
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0505
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
36 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100pF
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height :
1.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Number of Terminations :
2
Series :
CBR05 SMD RF C0G
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
CBR05C101JAGAC
KEMET CBR05C101JAGAC
CBR05 SMD RF C0G 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
CBR05C101JAGAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CBR05C101JAGAC Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V