CBC3225T102KR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC3225T102KR8
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 100MA 13 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Active
Length :
3.2 mm
Inductance :
1 mH
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
1.6MHz
Termination :
Standard
Brand :
Current Rating (Amps) :
75 mA
Packaging :
MouseReel
Shielding :
Unshielded
Product :
Power Inductors
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Application :
Power
Features :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
100mA
Height :
2.5 mm
Self Resonant Frequency :
1.6 MHz
Height - Seated (Max) :
0.106" (2.70mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
Core Material :
Ferrite
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Width :
2.5 mm
Series :
CB, C Type
Saturation Current :
100 mA
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Core Type :
Wirewound
Product Category :
Power Inductors - SMD
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
RoHS :
Details
DC Resistance (DCR) :
16.9Ohm Max
Datasheets
CBC3225T102KR8
TAIYO YUDEN CBC3225T102KR8
CBC3225T102KR8 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD