CBC3225T101KR
Mfr.Part #
CBC3225T101KR
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 340MA 1.82OHM SM
Stock
455
In Stock :
455
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Halogen Free :
Halogen Free
DC Current :
340mA
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.106 2.70mm
Current Rating :
340mA
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Current - Saturation :
270mA
Published :
2002
Case Code (Metric) :
3225
Depth :
2.7mm
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
100kHz
Type :
Wirewound
Packing Method :
TR, EMBOSSED
Number of Functions :
1
Inductance Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
100μH
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±10%
Height :
2.5mm
Max DC Current :
340mA
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Wound Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) :
1.82Ohm Max
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CB, C Type
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CBC3225T101KR
TAIYO YUDEN CBC3225T101KR
CBC3225T101KR datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD