CB1F-T-P-24V
Mfr.Part #
CB1F-T-P-24V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact/Output Supply Type :
DC
Relay Type :
Automotive
Coil Current :
75mA
Feature :
Sealed - Flux Protection
Throw Configuration :
SPDT
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Box
Number of Pins :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Resistance :
320ohm
Mount :
Through Hole
Sealing :
FLUX FREE SEALED
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
20A
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Coil Power :
1800mW
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Power Consumption :
1.8W
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CB
Termination Style :
PC Pin
Must Release Voltage :
2.4VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
22 mm
Must Operate Voltage :
14VDC
Body Length or Diameter :
26mm