CB1F-D-WM-24V
Mfr.Part #
CB1F-D-WM-24V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Must Operate Voltage :
14VDC
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Relay Type :
Automotive
Contact Rating (Current) :
20A
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Operating Temperature :
85°C
Coil Type :
Non Latching
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Published :
Coil Resistance :
320Ohms
Mounting Type :
Chassis Mount
Feature :
Diode, Sealed - Flux Protection
Coil Current :
75mA
Switching Voltage :
28VDC - Nom
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Quick Connect
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Voltage :
24VDC
Throw Configuration :
SPDT
Bulk
Coil Power :
1.8W
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
5
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C