CB1F-T-D-P-24V
Mfr.Part #
CB1F-T-D-P-24V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Must Operate Voltage :
14VDC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Power Consumption :
1.8W
Published :
Coil Resistance :
320Ohms
Coil Power :
1.8W
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage (DC) :
24V
Mount :
Through Hole
Contact Rating (Current) :
20A
Coil Current :
75mA
Must Release Voltage :
2.4VDC
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
24VDC
Max Voltage Rating (DC) :
28V