CB1F-T-D-P-12V
Mfr.Part #
CB1F-T-D-P-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Min Operating Temperature :
-40°C
Must Operate Voltage :
7VDC
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
40A
Max Operating Temperature :
125°C
Must Release Voltage :
1.2VDC
Power Consumption :
1.4W
Coil Power :
1.4W
Coil Current :
117mA
Mount :
Through Hole
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Resistance :
103Ohms
Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
14V