CB1F-T-D-M-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB1F-T-D-M-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Power :
1.4W
Number of Pins :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Consumption :
1.4W
Coil Resistance :
103Ohms
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Throw Configuration :
SPDT
Coil Voltage :
12VDC
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Coil Current :
117mA
Coil Type :
Non Latching
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operate Time :
15ms
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage (DC) :
12V
Series :
CB
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Relay Type :
Automotive
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Termination :
Quick Connect
Published :
Packaging :
Bulk
Must Release Voltage :
1.2VDC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Must Operate Voltage :
7VDC
Feature :
Diode, Sealed - Flux Protection
Contact Rating (Current) :
40A