CB1F-SM-12V
Mfr.Part #
CB1F-SM-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Coil Current :
117mA
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Coil Resistance :
103Ohms
Must Operate Voltage :
7VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Coil Voltage (DC) :
12V
Max Operating Temperature :
85°C
Must Release Voltage :
1.2VDC
Release Time :
15ms
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Coil Voltage :
12VDC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Rating (Current) :
40A
Coil Power :
1.4W