CAP300DG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CAP300DG
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
CAPZERO-3
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
Specialized ICs
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Temperature Grade :
Other
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
8
Series :
CAPZero™
Operating Temperature (Min) :
-10°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Operating Temperature (Max) :
105°C
Width :
3.9mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Terminal Pitch :
1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Length :
4.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Automatic Discharge
Datasheets
CAP300DG
Introducing Specialized ICs Power Integrations CAP300DG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Type:Automatic Discharge, CAP300DG pinout, CAP300DG datasheet PDF, CAP300DG amp .Beyond Specialized ICs Power Integrations CAP300DG ,we also offer AD8232ACPZ-R7, TDA21470AUMA1, DS2413P+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Power Integrations CAP300DG
Specialized ICs Power Integrations CAP300DG Overview
CAP300DG Features
CAP300DG Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE RECT GP 300V 10A TO263
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220